| Interfata | PCI Express x 8 3.0 |
| Rezolutie maxima | 4096x2160 pixeli |
| Model | GeForce GT 1030 |
| Seria | GeForce GT 1000 |
| Tehnologie de fabricatie | 14 nm |
| Procesor grafic | Pascal GP108 |
| Data lansarii chipset | 17.05.2017 |
| GPU Boost clock | 1430 MHz |
| Texture Units | 24 |
| Raster Operators | 16 |
| CUDA Cores | 384 |
| Tip memorie | DDR4 |
| Dimensiune memorie | 4 GB |
| BUS memorie | 64 bit |
| Frecventa memorie efectiva | 2100 MHz |
| Suport DirectX | 12 |
| Suport OpenGL | 4.4 |
| Suport OpenCL | 1.1 |
| HDMI | 1 |
| Display port | 1 |
| Sistem racire | Pasiv |
| Dimensiune racire | Single slot |
| Tip racire | Aer |
| HDCP Ready | Da |
| Tehnologii | nVidia CUDA nVidia PhysX nVidia FXAA nVidia Adaptive VSync nVidia 3D Vision |
| Alimentare separata | Nu necesita alimentare separata |
| Dimensiuni | 150 x 69 x 38 mm |