| AMD | Ryzen 5 |
| Recomandat pentru Gaming | Da |
| Socket | AM4 |
| Serie | Ryzen 5 3000 Series |
| Nucleu | Matisse |
| Numar nuclee | 6 |
| Numar thread-uri | 12 |
| Frecventa turbo pana la | 4400 Mhz |
| Cache level 2 | 3 MB |
| Cache level 3 | 32 MB |
| Tehnologie de fabricatie | 7 nm |
| Putere totala disipata | 95 W |
| Cooler stock inclus | Da |
| Deblocat | Da |
| Altele | Model cooler inclus: Wraith Spire |
| Prezentare Video | Da |
| Tip | DDR4 |
| Memorie maxima | 128 GB |
| Suport | Dual Channel |
| Max Memory Bandwidth | 128 GB |
| Revizie PCI Express | 4.0 |