| AMD | Ryzen 5 |
| Recomandat pentru Gaming | Da |
| Socket | AM4 |
| Serie | Ryzen 5 5000 Series |
| Nucleu | Vermeer |
| Numar nuclee | 6 |
| Numar thread-uri | 12 |
| Frecventa turbo pana la | 4200 Mhz |
| Cache level 1 | 384 KB |
| Cache level 2 | 3 MB |
| Cache level 3 | 16 MB |
| Tehnologie de fabricatie | 7 nm |
| Putere totala disipata | 65 W |
| Cooler stock inclus | Da |
| Deblocat | Da |
| Altele | Procesoarele din seria Ryzen 5000 sunt compatibile doar cu placile de baza cu chipset A520/B350/B450/B550/X370/X470/X570 (In anumite cazuri este necesar update de BIOS. Verificati pagina producatorului placii de baza pentru mai multe informatii).Placile de baza cu chipset B450/X470 necesita update de BIOS (Disponibilitatea acestuia depinde de producatorul placii de baza. Verificati pagina producatorului placii de baza pentru mai multe informatii)& |
| Tip | DDR4 |
| Memorie maxima | 128 GB |
| Suport | Dual Channel |
| Max Memory Bandwidth | 128 GB |
| Revizie PCI Express | 3 |