| Recomandat pentru Gaming | Da |
| Socket | AM5 |
| Serie | Ryzen 5 7000 Series |
| Nucleu | Raphael |
| Numar nuclee | 6 |
| Numar thread-uri | 12 |
| Frecventa turbo pana la | 4.5 GHz |
| Cache level 2 | 6 MB |
| Cache level 3 | 96 MB |
| Tehnologie de fabricatie | 6nm |
| Putere totala disipata | 65W |
| Tip | DDR5 |
| Memorie maxima | 256 GB |