| AMD | Ryzen 7 |
| Model Procesor | Radeon R8 |
| Recomandat pentru Gaming | Da |
| Socket | AM4 |
| Serie | Ryzen 7 5000 Series |
| Nucleu | Cezanne |
| Numar nuclee | 8 |
| Numar thread-uri | 16 |
| Frecventa turbo pana la | 4600 Mhz |
| Cache level 2 | 4 MB |
| Cache level 3 | 16 MB |
| Tehnologie de fabricatie | 7 nm |
| Putere totala disipata | 65 W |
| Cooler stock inclus | Da |
| Deblocat | Da |
| Altele | Model cooler inclus: Wraith StealthProcesoarele din seria Ryzen 5000 sunt compatibile doar cu placile de baza cu chipset A520/B550/X570(In anumite cazuri este necesar update de BIOS. Verificati pagina producatorului placii de baza pentru mai multe informatii).Placile de baza cu chipset B450/X470 necesita update de BIOS(Disponibilitatea acestuia depinde de producatorul placii de baza. Verificati pagina producatorului placii de baza pentru mai multe informatii)& |
| Model Grafica | Radeon R8 |
| Frecventa grafica | 2000 MHz |
| Tip | DDR4 |
| Memorie maxima | 128 GB |
| Suport | Dual Channel |
| Max Memory Bandwidth | 128 GB |
| Revizie PCI Express | 3.0 |