| Porturi | 8 x 10G SFP+ |
| Numar porturi | 24 |
| Viteza de transfer | 10/100/1000/10000 Mbps |
| Management | Cisco IOS XE |
| Putere consumata | 300 W |
| PoE | Da |
| Alimentare | AC |
| Dimensiuni | 44.5 x 29.5 x 4.4 cm |
| Greutate | 3.8 kg |
| Montare in rack | 1U |
| Functii LED | Layer 2/Layer 3 switching |
| Memorie Buffer | 4 GB |
| Adrese MAC | 16,000 |
| PoE Budget | 370 W |
| Metoda forwarding | Store-and-forward |
| Routing/Switch Fabric | Multi-layer |
| Standarde | IEEE 802.3, IEEE 802.1Q |
| Compatibilitate | Cisco C9200L |
| Denumire | Cisco C9200L 24-P 8XMGIG 16X1G/4X10G POE+ NETWORK ESSENTIALS IN C9200L-24PXG-4X-E |
| Procesor | Quad-core |