| Numar porturi | 8 |
| Viteza de transfer | Gigabit |
| Management | Web Management, SNMP |
| Putere consumata | 2.75W |
| Alimentare | DC 5V⎓0.55A |
| Dimensiuni | 138×78×25 mm |
| Greutate | 214.5 g |
| Montare in rack | Desktop, Wall-Mount |
| Functii LED | VLAN (802.1Q/MTU/Voice/Port-Based), QoS (802.1p/DSCP/Port-Based), Port Mirror, Static Aggregation, STP/RSTP and Loop Prevention, DHCP Snooping, IGMP Snooping, EEE (802.3az Power Saving) |
| Memorie Buffer | 8 MB (64 Mbit) NOR |
| Adrese MAC | 8192 |