| Porturi | 16 RJ45 Gigabit Ethernet ports |
| Numar porturi | 16 |
| Viteza de transfer | 10/100/1000 Mbps |
| Putere consumata | 9.1 watts (maximum) |
| Alimentare | 100 – 240 VAC, 50/60 Hz |
| Dimensiuni | 215 (W) x 133 (L) x 44 (H) [mm] |
| Greutate | 0.94 kg |
| Montare in rack | 10" si 19" |
| Functii LED | Green Ethernet power-saving technology, Auto-MDIX |
| Adrese MAC | 8192 |
| Metoda forwarding | store and forward |
| Routing/Switch Fabric | 32 Gbps |
| Standarde | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Denumire | Intellinet 16-Port Gigabit Ethernet Switch |