| Numar porturi | 8 |
| Viteza de transfer | 10/100/1000 Mbps |
| Putere consumata | 5 W |
| Alimentare | 12 V DC |
| Dimensiuni | 158 x 105 x 27 mm |
| Greutate | 0.552 Kg |
| Montare in rack | 8x RJ-45 |
| Functii LED | Da |
| Memorie Buffer | 192 KB |
| Adrese MAC | 4K |
| Altele | Bandwidth: 16 Gbps (non-blocking) |
| Metoda forwarding | Store and forward |
| Compatibilitate | 802.3i_x000D_||802.3u_x000D_||802.3ab_x000D_||802.3x_x000D_||802.1p_x000D_||802.1p |