| Porturi | 24 x 10/100/1000 Mbps |
| Numar porturi | 24 |
| Viteza de transfer | 1 Gbps |
| Management | Web, CLI, SNMP |
| Putere consumata | 250 W |
| PoE | 802.3af/at/bt |
| Alimentare | AC |
| Dimensiuni | 442.4 x 215.4 x 44.5 mm |
| Greutate | 3.5 kg |
| Montare in rack | 19 inch |
| Functii LED | VLAN, QoS, IGMP Snooping |
| Memorie Buffer | 512 MB |
| Adrese MAC | 16,000 |
| PoE Budget | 250 W |
| Metoda forwarding | Store and forward |
| Routing/Switch Fabric | 48 Gbps |
| Standarde | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3z |
| Compatibilitate | Ubiquiti UniFi |
| Denumire | Ubiquiti USW-24-POE-EU |
| Procesor | Dual-core |